4. Izvori energije
4. Izvori energije
Izvore energije djelimo na obnovljive i neobnovljive.Glavna je razlika to što jednih imamo neograničenu količinu, dok drugih imamo ograničeno. Neobnovljivi, odnosno ograničeni izvori su su nastali ili taloženjem ostataka organizama na morskom dnu ili su nastali zemljinim podzemnim procesima - i u oba slučaja je trebalo par milijuna godina.
Neobnovljivi izvori
NAFTANeobnovljivi izvori
Sirovina nafta dominira u energetskoj potrošnji suvremenog svijeta. Koristimo ju najviše u prometu i za dobivanje električne energije u termoelektranama. Također je koristimo za plastiku, umjetno gorivo itd.Naftu koristimo sve od vremena Egipćana, a njena proizvodnja izrazito se povećava tijekom 19. i 20. st., a kasnije također i zbog razvoja automobilske industrije.Države koje imaju najveću ulogu u proizvodnji nafte su Saudijska Arabija, SAD i Rusija. OPEC (Organizacija zemalja izvoznica nafte) osigurava jednake cijene i općenito nadgleda svu preradu nafte na svijetu.
ZEMNI PLINOVIZemni ili prirodni plinovi su smjese ugljikovodika koje se prirodi (pod zemljom) nalaze u plinovitom stanju. Koristimo ih kao gorivo u kućanstvima i gospodarstvu.Kroz povijest su imali različite upotrebe u svijetu - npr. Kina je gradila hramove, talijani su njime osvjetljavali ulice.
UGLJENUgljen je oblik fosilnog goriva biljnog podrjetla. Nastao je raspadanjem i komopresijom biljaka u močvarnim područjima milijunima godinama. Ugljen je također i najopasniji izvor energije jer njegovim se izgaranjem otpuštaju nečistoće (sumpor, dušik) i dospijevaju u atmosferu. Zatim se te čestice spajaju s vodenom parom u oblacima, što onda uzrokuje kisele kiše.
NUKLEARNO GORIVOTakođer jedan od neobnovljivih izvora energije, nastaje lančanim reakcijama fizije određenih kemijskih elemenata u nuklearnim reaktorima. Najvažniji materijali su uranij i plutonij. Nuklearno gorivo ima više prednosti, kao jeftina proizvodnja, velika energetska zaliha i male emisije u atmosferi. Ali s druge strane imaju i mane - velik rizik nesreće i velik trošak za zahtjeve sigurnosti.
Obnovljivi izvori
Obnovljivi izvori su puno sigurniji i zdraviji za okoliš, stoga ih upotrebljavamo više i više.Tradicionalni izvori energije su biomasa i hidroelektrane, dok su novi: energija Sunca i vode, energija vjetra, geotermalna energija itd.Obnovljivi izvori
SUNCESunce je izvor raspoložive energije na zemlji i energija potječe od nuklearnih reakcija u njegovu središtu. Tu energiju oslobađa u obliku svjetlosti. Mali dio njene topline dolazi na Zemlju. Jedina je mana sunca što su proizvodni pogoni skupi i ovise o vremenskim uvjetima.
GEOTERMALNA ENERGIJAGeotermalnu energiju dobivamo odvajanjem topline iz Zemljine unutrašnjosti. Ima velik potencijal, i iz nje možemo dobiti 50,000 puta više od sve energije iz nafte. Pojavljuju se u obliku vulkana, izvora vruće vode i gejzira. Ta je vrsta energije vrlo povoljna - jeftina prozivodnja i nema emisije štetnih plinova. Nedostatak je što nema puno područja gdje bi se mogla iskorištavati.
ENERGIJA VJETRAEnergija vjetra je jedan od najekonomičnijih izvora energije. Prije se koristila kao pogon jedrenjaka i vjetrenjača, a danas za izradu struje. Nedostatci energije vjetra jesu da ovisi o vremenskim uvjetima, stvara buku itd.
ENERGIJA BIOMASE..obnovljivi je izvor energije iz ostataka biljnog i životinjskog svijeta. U energiju se pretvara izgaranjem, i time se proizvodi vodena para za grijanje u industriji i kućanstvima. Ima minimalne emisije u atmosferu, ali zahtjeva velike površine za obnovu.
ENERGIJA VODE..ili drugim imenom hidroenergija je snaga dobivena iz energije tekuće vodene mase, koristi se za proizvodnju električne energije kroz pogone raznih strojeva. Energija vode se dobija rjekama, plimom, osekom, energijama valova i morskih struja. Nedostatci su skupa izgradnja, utjecaj na ekosustav i smjer rijeke i opasnost od valnog udara ako pukne brana.