1. Globalizacija i utjecaji

Globalizacija je ime za sve procese kojim se mjenjaju posebni aspekti životnih uvijeta, navika i tradicija (to mogu biti: prehrana, kupovina itd.) i cilj globalizacije je da se navike jednog mjesta ili države prošire po cijelom svijetu, tj. što šire.
Globalizacija uz svoje prednosti naravno ima i mane.Prednosti:
  • bolja povezanost svijeta
  • odnosi među državama jači
  • brži razvoj društva
  • ukidanje granica
  • slobodni pristup znanju i informacijama
  • nova radna mjesta
  • sve je lako dostupno

Nedostatci:
  • može biti skupo, a države izostavljene smatraju se manje razvijenim
  • nije uspjela smanjiti siromaštvo
  • uništavanje okoliša, globalno zatopljenje
  • vesternalizacija (drugim rječima američki efekt)
  • gubitak tradicije
  • iste trgovine, hrana i atrakcije po cijelome svijetu (npr. Coca-Cola se može naći u bilo kojoj trgovini u svijetu, te ako recimo u Osijeku netko osnuje lokalnu tvrtku pića, brzo će propasti ako se ne raširi po hrvatskoj)
Proces globalizacije pokrenule su najrazvijenije države na svijetu - odnosno države najrazvijenije u politici, gospodarstvu i vojsci - države na području Sjeverne Amerike, Europe i istoka Azije.Transnacionalizacija je ime za sve tvrtke i organizacije koje svojom gospodarskom snagom čak nadmašuju države, a i kontinente.Globalizacija je skupa i zahtjeva ulganje u znanost, tehnologiju i istraživanja.
Na taj proces velik utjecaj imaju promet i trgovina.Nakon Drugog svjetskog rata posebno se počinje razvijati morski promet. Tomu je pridonjela gradnja brodova masivnih veličina i nosivosti, te na taj način troškovi za prijevoz su se drastično smanjili, omogućavajući i dostizanje udaljenijih djelova svijeta.To potiče gradnju velikih morskih luka, te tako svijet postaje povezaniji.
Zračni promet je omogućio puno brže i udobnije putovanje na bilo koje mjesto na svijetu - zato i postaje simbol putovanja.
Cestovni promet također je važan i omogućuje razvoj tercijarnog sektora. Povećava se i pokretljivost ljudi i povezanost.
Iako željezni promet praktički i ne postoji u našem prostoru (Dubrovnik), ne znači i da se sporo razvija u svijetu - posebice u dalekom istoku gdje se željeznički promet unaprijeđuje svaki dan.
Telekomunikacijski promet važan je i za razmjenu informacija na udaljenostima. Uključuje povezanost s internetom, telefona i televizije.
Trgovina je također jedan od najbitnijih sastavnih čimbenika procesa globalizacije, povezivajući pojedince i tvrtke.Zbog snažne međunarodne trgovine i financijskog tržišta, bilo je potrebe za osnivanjem organizacija. Zato, organiziran je opći sporazum o carinama i trgovini ili GATT - 1. 1. 1948., a kasnije je preimenovan u Svjetsku trgovinsku organizaciju, ili WTO (world trade organisation).Oni se bave uklanjanjem diskriminacije i omogućavanjem slobodne trgovine i otvorenog tržišta.
Turizam je novija gospodarska grana i počela se razvijati u 19. st., a zatim doživljava procvat nakon drugog svjetskog rata. Razvoj prometa omogućio je kretanje puno većem broju turista.
Poljoprivreda također doživljava velike promjene, ali nisu naročito pozitivne. Razvojem globalizacije, puno je jača veza među poljoprivrednih i kemijskih kompanija, te propadaju OPG-ovi i tradicionalne poljoprivredne kulture.